Přejít k hlavnímu obsahu

Integrované územní investice (ITI)

Integrované územní investice (ITI) představují realizaci integrovaných strategií rozvoje metropolitních oblastí a aglomerací, které zahrnují klíčové investice řešící problémy daného území s využitím financování z více než jedné prioritní osy jednoho nebo více programů Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF). Metropolitními územími jsou Praha, Brno, Ostrava a jejich zázemí včetně venkovského. Aglomeracemi jsou myšlena ostatní krajská města (tj. kromě Prahy, Brna a Ostravy) a jejich zázemí včetně venkovského.

Počet ITI pro období 2021​–2027 vymezilo Ministerstvo pro místní rozvoj a aktuálně se jedná o 13 aglomerací a metropolitních území:

Název metropolitní oblasti/aglomerace 

Statutární města v území 

Brněnská metropolitní oblast

Brno

Českobudějovická aglomerace

České Budějovice

Hradecko-pardubická aglomerace

Hradec Králové, Pardubice

Jihlavská aglomeraceJihlava
Karlovarská aglomeraceKarlovy Vary
Liberecko-jablonecká aglomeraceLiberec, Jablonec nad Nisou
Mladoboleslavská aglomeraceMladá Boleslav
Olomoucká aglomeraceOlomouc, Přerov, Prostějov
Ostravská metropolitní oblastOstrava, Frýdek-Místek, Opava, Třinec, Havířov, Karviná
Plzeňská aglomeracePlzeň
Pražská metropolitní oblastPraha, Kladno
Ústecko-chomutovská aglomeraceÚstí nad Labem, Teplice, Most, Děčín, Chomutov
Zlínská aglomeraceZlín

Územní rozložení ITI je ukotveno ve Strategii regionálního rozvoje ČR 2021+, kterou schválila vláda ČR 4. 11. 2019. Náhled na území ITI poskytuje mapa.

Předpokladem pro realizaci ITI je kvalitně zpracovaná integrovaná strategie, tedy dokument, který na základě podrobné analýzy pojmenovává problémy a potřeby daného území, navrhuje cílové stavy a definuje řešení problémů a příležitostí prostřednictvím konkrétních opatření a aktivit v souladu s cíli a investičními prioritami EU.